SZUKAJ  
wybierz dział  
Dla mediów

Dla mediów

Nowy trend w gładzeniu ścian - Nakładanie masy szpachlowej wałkiem.

24.05.2022
Nowy trend w gładzeniu ścian - Nakładanie masy szpachlowej wałkiem.

Coraz popularniejszym sposobem gładzenia ścian staje się nakładanie masy szpachlowej wałkiem. Wykonawcy, którzy stosują tę metodę doceniają jej wygodę oraz oszczędność czasu.

 

Celem szpachlowania jest uzyskanie gładkiej powierzchni ściany. Efekt ten można uzyskać na wiele sposobów, stosując różne produkty oraz techniki nakładania i wykończenia powierzchni. Nowoczesne, gotowe gładzie i masy szpachlowe posiadają właściwości umożliwiające ich szybkie i wygodne nakładanie przy użyciu wałka.

Nie każdy wałek sprawdzi się jednak w tej metodzie. Firma Greinplast rekomenduje i udostępnia wykonawcom specjalne wkłady do wałków wykonane z poliakrylu. Służą one do nakładania szpachli zarówno na ściany jak i sufity. Wkład do wałka został skonstruowany w taki sposób, aby aplikacja masy była jak najbardziej efektywna i wygodna. W ramach promocji, która potrwa do dnia 5 lipca 2019 r., wkład do wałka można otrzymać za 1 zł netto, przy jednorazowym zakupie min. 70 kg polimerowej masy szpachlowej Greinplast SWP 25.

Nakładanie masy wałkiem

Zdecydowaną zaletą tej metody jest fakt, że jest ona bardzo prosta w użyciu. Wałek zanurzamy w szpachli, następnie zaczerpniętą masę nakładamy na powierzchnię, w taki sam sposób jak w przypadku malowania. Masę staramy się rozprowadzić wałkiem najrównomierniej, jak to możliwie. Następnie wyrównujemy powierzchnię pacą, ściągając nadmiar masy ze ściany.

Przed rozpoczęciem pracy wałek warto zwilżyć wodą, tak aby stał się bardziej chłonny i aby zwiększyła się przyczepność masy. Dalsze etapy po nałożeniu i wyrównaniu masy nie różnią się od klasycznej metody szpachlowania. Po wyschnięciu ścianę należy przeszlifować przeznaczoną do tego maszyną lub ręcznie. W trudno dostępnych miejscach, np. narożnikach, należy użyć do tego celu papieru ściernego lub kostki.

Do szlifowania powierzchni należy przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu masy. Warto wykonać je szlifierką z odkurzaczem, który na bieżąco pochłonie spadający pył. Równie istotne jest także zachowanie jednego kierunku pracy oraz tej samej siły nacisku na maszynę.

Warto pamiętać, że nakładanie masy wałkiem przeznaczone jest do wygładzania ścian a nie równania dużych ubytków. Metoda ta idealnie sprawdzi się na równych ścianach pozbawionych dziur i chropowatości, w tym na przykład na płytach karton-gipsowych. Aplikacja jest wtedy bardzo szybka, a metoda daje naprawdę dobry efekt.

Nakładanie masy szpachlowej wałkiem to prosta czynność, ułatwiająca pracę. Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego w którym można zobaczyć, jak krok po kroku wygląda szpachlowanie tym sposobem: https://www.youtube.com/watch?v=eR1jBiimLFw&t=25s

Pliki do pobrania

Projekty unijne