SZUKAJ  
wybierz dział  
Wnętrza

WNĘTRZA

Pomożemy odmienić wnętrze twojego domu

Dlaczego gruntowanie ścian jest tak ważne?

18.09.2019
Facebook Twiiter
Dlaczego gruntowanie jest ważne?
Dlaczego gruntowanie jest ważne?
Dlaczego gruntowanie jest ważne?
Dlaczego gruntowanie jest ważne?
   

 

Planując remont w domu lub mieszkaniu, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed malowaniem. Gruntowanie jest koniecznym zabiegiem, ponieważ bez właściwego przygotowania podłoża końcowy efekt naszych prac może być niezadawalający. Poniżej podpowiadamy jak i kiedy gruntować ściany.

Celem gruntowania jest:

1. Wzmocnienie podłoża

2. Wyrównanie chłonności

3. Poprawienie przyczepności farby

4. Zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej

 

Kiedy gruntowanie jest konieczne?

 

Gruntowanie zaleca się przede wszystkim w przypadku nowych ścian m.in. nowych tynków mineralnych, gipsowych, gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych. Ma ono również duże znaczenie w przypadku ścian w stanie deweloperskim (pomalowanych zazwyczaj farbą słabej jakości), ścian po zeskrobaniu starych powłok malarskich, ścian na których występują zacieki (po wcześniejszym usunięciu) oraz ścian, na których były wykonywane poprawki.

 

W przypadku ścian, które były już wcześniej malowane farbami akrylowymi lub lateksowymi, a struktura jest jednolita nie ma potrzeby gruntowania, a wręcz jest ono  niewskazane. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość gruntu lub jego nieodpowiednia aplikacja  może „zeszklić” ścianę, co uniemożliwi dalszą pracę.

 

W przypadku dalszej wątpliwości co do konieczności gruntowania możemy wykonać następujący test: czystą i suchą dłonią przetrzeć po danej powierzchni, jeśli pozostanie ona czysta, będzie to znak, że gruntowanie możemy pominąć. Jeżeli natomiast na dłoni pozostanie osad – ścianę należy zagruntować, ponieważ oznacza to, iż nie jest ona dostatecznie związana.   

 

Jak poprawnie zagruntować ścianę i sufity?

 

Ściany przed gruntowaniem powinny być pozbawione wszelkich zabrudzeń, plam, nalotów organicznych, a nierówności wyrównane masą szpachlową. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed gruntowaniem, jest staranne wymieszanie preparatu gruntującego wedle wskazówek producenta. Po zakończeniu mieszania, można spróbować nanieść grunt na niewielki fragment ściany, tak aby sprawdzić czy preparat odpowiednio w nią wnika.   

 

Gruntowanie najlepiej rozpocząć jest od trudno dostępnych miejsc. Początkowo aplikujemy go w narożnikach, a następnie na całej powierzchni ściany ruchami góra – dół. Grunt można nanosić zarówno pędzlem, jak i wałkiem.

 

Jaki grunt wybrać?

Do tej pory wielu wykonawców używa bezbarwnych preparatów głęboko penetrujących. Są to produkty wymagające wysokiej precyzji w nakładaniu, a nieumiejętne pomalowanie nimi ściany wiąże się z ryzykiem powstania zacieków, wyszkliwień, nacieków oraz pozostawienia miejsc niezagruntowanych. Wśród produktów marki Greinplast pojawiła się niedawno Farba Gruntująca Lateksowa Premium, która jest niezwykle skuteczna podczas, gdy  zechcemy uzyskać  równomierną chłonność na całej powierzchni.

Farba Gruntująca Premium bardzo dobrze maskuje drobne niedoskonałości podłoża. Idealnie wnika w powierzchnie i w znacznym stopniu poprawia jej przyczepność. Zmniejsza również zużycie farby nawierzchniowej.  Może być stosowana na podłożach betonowych, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach G-K, tynkach cienkowarstwowych itp. Dodatkowym atutem farby gruntującej jest możliwość jej zabarwienia, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać jednolity kolor powierzchni, przy nakładaniu finalnej warstwy farby w wybranym kolorze.

Podsumowując, gruntowanie to ważna czynność, dzięki której malowanie ścian staje się znacznie łatwiejsze, a ostateczny efekt zgodny z oczekiwaniami. Bardzo ważnym aspektem jest poprawna ocena konieczności wykonania takiej aplikacji. Należy również pamiętać, że w przypadku zagruntowania powierzchni istotnie wpłynie ono na żywotność i trwałość koloru.

Projekty unijne