SZUKAJ  
wybierz dział  
Wnętrza

WNĘTRZA

Pomożemy odmienić wnętrze twojego domu

10. najczęściej popełnianych błędów podczas malowania

14.10.2020
Facebook Twiiter
Malowanie Greinplast
Malowanie Greinplast 2
Malowanie Greinplast 3
Farba Greinplast Premium Ceramiczna
   

 

Przygotowanie do prac malarskich to czynności, które mogą zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć proces malowania. Na każdym jego etapie można jednak popełnić błąd, który w efekcie może uniemożliwić nam osiągnięcie zamierzonego efektu. Warto więc wcześniej zastanowić się nad sposobem przygotowania przestrzeni, doborem narzędzi, a także warunkami i metodami wykonania prac malarskich.

Poniżej przedstawiamy 10. najczęściej popełnianych błędów podczas malowania.

 

1Złe zabezpieczenie powierzchni pomieszczenia

Zabrudzenia po farbie często okazują się trudne do usunięcia. Przed rozpoczęciem malowania przede wszystkim należy wynieść z pomieszczenia meble. Nie będą wówczas przeszkadzać w malowaniu i nie zabrudzą się. Jeśli ich przeniesienie nie jest możliwe, istotne, by dokładnie zabezpieczyć je folią malarską. W ten sam sposób postępuj z podłogą - obklej dokładnie całą jej powierzchnię mając na uwadze, że łatwo zabrudzić się może zarówno przy malowaniu sufitu, jak i ścian. Pamiętaj też, aby odkręcić bądź też obkleić wszelkie elementy znajdujące się na ścianach takie jak: uchwyty, haczyki czy kontakty.

 

2. Złe przygotowanie ściany do malowania

Jeśli powierzchnia ściany nie zostanie odpowiednio przygotowana, łatwo o zacieki, pęcherze oraz odpadające płatami fragmenty farby po zakończeniu procesu malowania. Warto sprawdzić, jak bardzo chłonna jest powierzchnia przeznaczona do malowania. W przypadku wątpliwości co do konieczności gruntowania możemy wykonać następujący test: czystą i suchą dłonią przetrzeć po danej powierzchni, jeśli pozostanie ona czysta, będzie to znak, że gruntowanie możemy pominąć. Jeżeli natomiast na dłoni pozostanie osad – ścianę należy zagruntować, ponieważ oznacza to, iż nie jest ona dostatecznie związana.

 

3. Źle dobrane narzędzia malarskie

Bardzo istotnym aspektem jest dobranie odpowiednich wałków oraz pędzli do malowania. Wybierając pędzel należy zwrócić uwagę na rodzaj włosia - włosie naturalne przyda się w przypadku używania farb rozpuszczalnikowych, a sztuczne - przy malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi. Decydując się na wałek malarski, zwróć uwagę na długość runa. Ściany o dużej chropowatości wymagają runa o długości 20 mm, tak aby udało się zaaplikować farbę nawet w większe zagłębienia. Do ścian gładkich wystarczy użyć wałka o 14-16 mm, a do średniej chropowatości 16-20 mm.

 

4. Niedokładnie oczyszczone wałki i pędzle

Zabrudzone wałki oraz pędzle skutkują zasychaniem nieestetycznych grudek farby na ścianie. Aby tego uniknąć, po każdym malowaniu, a najlepiej też przed, umyj narzędzia w ciepłej wodzie. Pozwoli to także przedłużyć ich żywotność i zaoszczędzić pieniądze. Warto dbać o narzędzia w czasie pomiędzy malowaniami. Pędzle można związać gumką, aby włosie nie uległo zniszczeniu, a wałki można delikatnie owinąć taśmą i zdjąć ją tuż przed użyciem ściągając przy tym wszelkie zabrudzenia, kłaczki, okruchy itp.

 

5. Używanie źle dobranych farb

Przed malowaniem ściany sprawdź do jakich powierzchni dana farba jest przeznaczona. Do malowania ścian wewnątrz domu najczęściej używa się farb: ceramicznych, lateksowych lub akrylowych - takie uniwersalne produkty sprawdzają się w typowych pomieszczeniach jak: salon czy sypialnia. Sufity najlepiej jest pomalować farbą antyrefleksyjną (np. Farbą Premium Antyrefleksyjną) która skoryguje niewielkie nierówności oraz wyeliminuje uciążliwe refleksy świetlne. Niektóre pomieszczenia takie jak np. kuchnie i łazienki (czyli miejsca mocno eksploatowane oraz szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju otarcia i zabrudzenia) wymagają zastosowania specjalnych farb przeznaczonych do używania w takich właśnie warunkach. Tutaj dobrze sprawdzi się Farba Greinplast Ceramic – która posiada 1. klasę odporności na szorowanie.

6. Niezastosowanie farby podkładowej na ścianie pomalowanej intensywną barwą

W sytuacji, gdy pokrywasz nową farbą ściany pomalowane uprzednio żywym i intensywnym kolorem, bardzo często okazuje się, że stary kolor nadal przebija przez nowo nałożoną warstwę (szczególnie jeśli malujemy ściany jasnymi odcieniami na ciemniejsze). Jeśli chcesz tego uniknąć użyj farby podkładowej zabarwionej pod kolor, która odetnie starą barwę od nowej. W efekcie nie będziesz musiał wielokrotnie nakładać kolejnych warstw farby, aby uzyskać zamierzony efekt.

 

7. Zbyt duże rozcieńczenie farby

Nie powinno się rozcieńczać farby, nawet jeżeli wydaje się bardzo gęsta. Wówczas zwiększa się ryzyko złego krycia i uzyskania innego niż zamierzony, koloru. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy powierzchnię maluje się pędzlem - wtedy można lekko rozcieńczyć farbę wodą, jednak najpierw sprawdź, czy producent dopuszcza taką możliwość.

 

8. Malowanie w nieodpowiednich warunkach                                  

Ważnym aspektem jest temperatura w jakiej malowane są ściany. Zazwyczaj producenci farb podają na opakowaniu, w jakiej temperaturze można stosować dany produkt. Zupełnie niewskazane jest malowanie przy bardzo wysokich temperaturach i niskiej wilgotności - w takim wypadku dochodzi do bardzo szybkiego wysychania farby oraz powstania smug i pęknięć. Zbyt niska temperatura także nie jest odpowiednia - zazwyczaj bowiem towarzyszy jej wysoka wilgotność, która w konsekwencji oznacza przebarwienia świeżo nałożonej warstwy. Najkorzystniejsza temperatura oscyluje w okolicach 18-25 stopni, a wilgotność nie powinna przekraczać 50-65 procent. Jeśli nie jest gorąco warto otworzyć okna, dzięki czemu farba  szybciej wyschnie.

9. Zła kolejność czynności w trakcie malowania

Kolejność wykonywanych czynności w trakcie malowania ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim przy odświeżaniu całego wnętrza, razem z sufitem, pamiętaj o tym, że najpierw należy pomalować sufit, a dopiero po nim - ściany. Dzięki temu unikniesz zabrudzeń na nowo odmalowanej powierzchni ścian. Zacznij od pomalowania narożników i miejsc trudno dostępnych np. powierzchni wokół lamp czy kratek wentylacyjnych. Następnie przy pomocy wałka pokryj resztę sufitu farbą, równomiernie ją nakładając. Po pomalowaniu sufitu możesz przejść do malowania ścian. Staraj się nabierać równą ilość farby na wałek korzystając z kuwety malarskiej, która pomoże równomiernie pokryć wałek. Przed nałożeniem drugiej warstwy upewnij się, że pierwsza dostatecznie wyschła. Nakładanie na wilgotne podłoże skutkuje złą przyczepnością farby i w efekcie powstawaniu pęcherzy oraz odpadaniu farby.

 

10. Niepoprawne techniki malowania

Aby uniknąć smug i zacieków upewnij się, że wiesz jak poprawnie pomalować każdy fragment powierzchni którym chcesz się zająć, niezależnie gdzie się znajduje. Do malowania trudno dostępnych miejsc korzystaj z małych pędzli, które są najbardziej precyzyjne. Malując sufit, drugą warstwę rozprowadzaj w kierunku przeciwnym do poprzedniego. Zarówno przy malowaniu sufitu i ścian zachowaj tak zwany „mokry brzeg” - nakładaj farbę równomiernie pionowymi pasami w krótkim czasie i nie dopuszczaj do wysychania poprzedniego pasa nałożonej farby. W trakcie malowania jednej warstwy unikaj więc długich przerw - jeśli już musisz to zrobić pamiętaj o przykryciu wałka i kuwety, tak aby nie wyschły. Kolejne pasy farby powinny na siebie nachodzić, a w przypadku ścian - mieć ten sam kierunek malowania - farbę nakładaj wówczas zawsze z góry na dół.

 

 

Projekty unijne